sierpień 2017

Nasz zielnik

Data: 06.08.2017 - 20.08.2017
Nasz zielnik

Muzeum Ogrodu Botanicznego zaprasza do obejrzenia wystawy haftu krzyżykowego i fotografii Wiesławy i Ludwika Freyów pt. Nasz zielnik.

Wystawę można podziwiać do 20 sierpnia w godzinach otwarcia Muzeum (wtorek-piątek 10:00-14:00 oraz niedziele 11:00-15:00).

Obok zielników z zasuszonymi roślinami można też zakładać „zielniki” np. z roślinami fotografowanymi lub... haftowanymi. „Nasz zielnik”, do obejrzenia którego Autorzy serdecznie zapraszają, zawiera właśnie 12 haftowanych „zielnikowych” portretów roślin (wykonanych techniką krzyżykową), którym towarzyszą – jako wspierające i częściowo objaśniające – fotografie tychże roślin.
Ten „zielnik” nie powstał w celach praktycznych, jak inne zielniki, ale z pobudek głównie estetycznych, aby pokazać, że rośliny można przedstawić w różny sposób, bez uszczerbku dla ich niepowtarzalnego piękna.
Wśród eksponowanych roślin znajdują się dwa gatunki niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego, z uwagi na ich trujące właściwości – pokrzyk wilcza jagoda i wawrzynek wilcze łyko. Dla zrównoważenia przedstawiono też dwa gatunki roślin jadalnych – kminek zwyczajny, uprawiany w ogródkach i rosnące w naturze czarne jagody zwane także borówkami. Wyniosła naparstnica, uroczo owłosiony ogórecznik, jaskółcze ziele o pięknych żółtych, niemal złocistych kwiatach, niepozorny z pozoru łopian, który niespodzianie potrafi zachwycić wyglądem swych kwiatów, mak, pyszniący się intensywną czerwienią swych dużych płatków oraz niepozorny a jednak uroczy bodziszekcuchnący, są roślinami leczniczymi. Całości dopełniają – malwa o dość dziwnym kształcie płatków i krzewiasty żarnowiec czarujący wiosną intensywnie żółtymi kwiatami. Ich wspólna wystawa „Nasz zielnik” z fotografią Ludwika, haftem Wiesławy - portretami 12. roślin była prezentowana w roku 2015 od lipca do września, kolejno w Krościenku, Niedzicy i Szczawnicy

Informacje o autorach:

Wiesława Frey urodziła się w Twardogórze. Do 21. roku życia mieszkała na skraju Puszczy Wkrzańskiej, w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim. Po wyjściu za mąż przeniosła się do Krakowa.
Od młodości interesowała się rysunkiem. Z różnych powodów nie mogła w pełni rozwinąć swych zdolności i już nabytych umiejętności. Po przejściu na emeryturę mogła poświęcić więcej czasu swym artystycznym zainteresowaniom, m.in. hafciarskim. W 2006 r. zapisała się do Stowarzyszenia LUD-ART, działającego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli, w Krakowie. Specjalizuje się w hafcie krzyżykowym, chociaż bardzo fascynuje ją trudny, piękny haft krakowski (w którym również próbuje sił). Swoje prace prezentowała dotychczas na kilku hafciarskich wystawach zbiorowych m.in. w Krakowie, Bochni, Suchej Beskidzkiej i Krościenku.
Towarzysząc mężowi (z zawodu botanikowi) w wyprawach terenowych i w sympozjach naukowych w Polsce i zagranicą, poznawała coraz więcej gatunków roślin. Oczarowana ich pięknem, starała się je wydobyć i… zaczęła fotografować. Zauroczona Pieninami, Beskidem Sądeckim i Szczawnicą fotografuje przede wszystkim rośliny z tych terenów, a w mniejszym stopniu zwierzęta oraz pejzaże (od czasu do czasu – męża!). Krytycznie i surowo ocenia swe fotograficzne dokonania.
W 2008 r. wstąpiła do Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, a w kwietniu 2009 r. wystawiła po raz pierwszy swoje fotogramy na zbiorowej wystawie zatytułowanej „Kwiaty”, zorganizowanej przez SAP w Krościenku. Tamże w 2009 i 2013 r. wraz z mężem przedstawiła dwie fotograficzne wystawy autorskie o tematyce krajoznawczo-botanicznej, pt. Momenty były oraz Nasze Pieniny i Beskid Sądecki.

Ludwik Frey urodził się w Krakowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Ponad 45 przepracował w Instytucie Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk, zaczynając jako asystent, a kończąc karierę jako profesor. Jest z wykształcenia i zamiłowania biologiem; specjalizuje się w botanice. Jest autorem lub współautorem ponad 400 prac naukowych, artykułów popularnonaukowych, także książek naukowych i popularnonaukowych o tematyce botanicznej oraz o symbolice roślin. Wiele z nich jest poświęconych trawom (m.in. książka Poezja traw).
Uprawiał turystykę górską (jest przodownikiem GOT), także kajakową i rowerową. Od dawna fotografuje, szczególnie chętnie pejzaże i rośliny (także żonę!). Ma na swym koncie wyróżnienia na konkursach fotografii.
Od blisko 30 lat interesuje się przyrodą Pienin i Beskidu Sądeckiego. Jest m.in. autorem książkowego tryptyku książkowego o pienińskiej florze: Opowieści o roślinach Pienin, Atlas roślin pienińskich. Kwiaty św. Kingi (wraz z J. Tyburem) i Kwiaty ogrodu pienińskiego.
Jako członek Stowarzyszenia Artystów Pienińskich (od 2008 r.) wziął udział w kilku wystawach zbiorowych (fotografie). Wraz z żoną przedstawił w 2009 i 2013 r. w Krościenku nad Dunajcem dwie fotograficzne wystawy autorskie o tematyce krajoznawczo-botanicznej, pt. Momenty były oraz Nasze Pieniny i Beskid Sądecki.